Objavljeno: 04. 12. 2012.
Kategorija: Novosti

NOVI STARI GRAD

Vijest o novoj Rivi u Starome Gradu na Hvaru potaknula je medije na odgovarajući tretman, tako da je već nadaleko odjeknulo kako je to za Paiz bila značajna i nesvakidašnja, poprilična fešta, ne samo lokalnog karaktera, nego i uz koncert Nine Badrić! Zato evo reportaže s tog događaja i na Internet-stranici Lučke uprave Splitsko-dalmatinske županije koja brine o svojim lukama i gradićima jer je i osnovana 1999. s motivom unapređenja županijskih pomorskih dobara.

U svakodnevnoj trci za vijestima svečanost u Starome Gradu ipak nije mogla dobiti onoliko prostora koliko bi trebalo za objasniti kakav je to značaj za najstariji hrvatski grad, onako kako biste mogli to osjetiti zavirite li internetom na stranicu Staroga Grada. Nisu slučajno Starograjani feštu priredili baš u taj ponedjeljak, 5. kolovoza, na Dan pobjede i domovinske zahvalnosti, i na Dan hrvatskih branitelja.

Feštom otvaranja nove Rive oduševljen je i novi gradonačelnik Starog Grada Vinko Maroević u tandemu sa svojim zamjenikom i istomišljenikom u sjećanjima na starogradsko djetinjstvo. Međutim, poteštat Vinko se nije htio hvaliti:

- Moj mandat je tek počeo ali bila mi je čast reći par riječi na otvaranju i preuzeti gotov posao koji su prije mene ugovorili i odradili. Stari Grad će sigurno iskoristiti ponuđenu šansu!

Primjer uređenja, rekonstrukcije i izgradnje novih uvjeta u starogradskoj luci, rivi, šetnici itd – najbolje govori o tome koliko krupnih promjena Lučka uprava može unijeti u život pedesetak luka Splitsko-dalmatinske županije. Nekoliko priloženih fotografija onako na brzinu, na prvi pogled odmah pokazuje kako se jedno srednjedalmatinsko mjesto preko noći pametnim ulaganjem može pretvoriti u grad zajamčenih perspektiva.

Ukupna investicija od pet milijuna kuna promijenila je Starome Gradu povijest, sadašnjost i budućnost. Malo misto, makar bilo ribarsko, historijski i kulturno značajno i prije, od 5. kolovoza 2013. godine otvaranjem nove Rive otvorilo je novu eru, novu epohu za stanovnike toga gradića i za sve one koji će ubuduće biti snažnije upućeni u društvenoj razmjeni na destinaciju – Stari Grad.

Preblizu smo golemoj vijesti i događaju da bi je ukratko i jasno sagledali. Sve do nekidan Paiz je ipak bio mali gradić, toliko na rubu i periferiji da se sve više i volio isticati tim svojim samozatajnim, pjesničkim brendom kamo su se uglavnom sklanjali pjesnici u duši ili po zanatu, stvaratelji ili poklonici tog “Spleena Paiza”

Na fotografijama se lako vidi da je to odjednom jedan mondeni Paiz, otvoren svakom nautičaru koji se nema čega bojati, od sutra već možda i kruzera u trajektnoj luci, do jahti, jedrilica ali i jedrenjaka, turističkih trabakula usred starogradske luke, a da ipak onaj sjetni, prigušeni Paiz nije narušen ni oskvrnjen, nego je sačuvan u svojim kaletama, pritajen u iščekivanju ljubopitljivih bjelosvjetskih avanturista s mora.

Zadovoljstvo je na primjeru Staroga Grada potvrditi opravdanost ideje i samog osnivanja Lučke uprave Splitsko-dalmatinske županije još tamo početkom 1999. godine, dakle u prošlom tisućljeću. Lijepo je vidjeti da ta zamišljena funkcija nije puka fraza, nego da županijske lučke uprave brinu o gradnji, održavanju, upravljanju, zaštiti i unapređenju svih naših prekrasnih luka i lučica koje život znače kao prozor u svijet svakome našemu malome mistu. A jedino tako su i na korist cijelome svijetu, turistički, nautičarski i u svakom drugom pogledu. To je puni smisao kruga, odnosno financiranja iz proračuna osnivača lučkih uprava i za dobrobit mještana u lukama i na rivama odakle je sve počelo.

Lipo pišu na internet-stranici Staroga Grada:

RIVA, NAŠE DIJETE

„Iza ove "šture" dokumentarne novinske vijesti kakvih je u prigodi našeg velikog Praznika na tlu "lijepe Naše" zacijelo puno, za nas koji ovdje živimo krije se nešto mnogo više, nešto jedinstveno i neponovljivo. Stručnim jezikom formulirano kao projekt "rekonstrukcije i komunalnog uređenja Lučice", ovo kameno zdanje za nas je mnogo više od "pukog" projekta, obične građevine. Zašto? Jer nama ta od milja nazvana "novo novo novo Riva" znači daleko daleko više. Sve tri Rive, još od one iz Austrougarske, naše su Rive, poput naše djece.

Zacijelo je vrlo malo Starograjana koji nisu ako ne baš svaku večer, a ono barem dva-tri puta tjedno, budnim okom i svekolikim zanimanjem pratili kako radovi napreduju, kako se riva oblikuje, kako nastaje, dobija konture, izgled, sadržaj... Poput majke ili oca koji brižno prate rast svoga djeteta veselili smo se svakom novopostavljenom kamenu, ploči, ogradi, simbolu, svakom novo uočenom detalju... jednom riječju živjeli smo i dijelili život s našom rivom, kao da se ne radi o mrtvoj građevini već o živom biću, o našem djetetu. A i nismo daleko od istine. Projektantu, nadasve investitoru, izvođačima, nadzoru i nizu drugih "čimbenika" naravno, dugujemo i izražavamo duboku zahvalnost na učinjenom.

No, prepustite nas načas našim emocijama. Što nam one govore? Upravo to: Naša riva je (kao) naše dijete. Dijete koje voliš i kojim se ponosiš!“

Djela arhitektonskih i građevinskih stručnjaka, Ede Šegvića i Ivice Galassa te splitske Obale i drugih kooperanata dali su Starom Gradu novo lice i nove vizure ne samo u tom smislu nego i u onom koji se iz ugla suvremenika ne može ni sagledati. Stari Grad postaje gradom otvorenim za nove projekte, na povijesnome raskrižju kakvom dosad možda još nikad nije bio.

Bacite oko na fotografije, a sutra i uplovite! Kad se vežete za kraj u pristaništu vas čeka i list Lučki vjesnik/Port news, sezonski brevijar za nautičare. Uplovite i na njegove stranice, imate link «Lučki vjesnik» na ovoj web stranici Lučke uprave Splitsko-dalmatinske županije i tu možete naći sve brojeve spomenutog brevijara od ljeta 2012. do danas (ove sezone slijede još dva broja).

TEKST I FOTOGRAFIJE:
GARBER MEDIA

(OKVIR)
IZ SLOBODNE DALMACIJE:

SVA U BIJELOM

Stari Grad na Hvaru dobio je novu rivu i privezište, a u ovaj projekt Lučka uprava Splitsko- dalmatinske županije uložila je 5 milijuna kuna. Dobru vijest potvrdio nam je Domagoj Maroević, ravnatelj županijske Lučke uprave.
- Kao što smo i očekivali, glavnina radova bila je završena do sredine srpnja i evo s prvim danima kolovoza Stari Grad je dobio novu rivu i privezište na mjestu stare lučice. Jako smo zadovoljni dinamikom radova i mogu zahvaliti izvođačima i podizvođačima – ne skriva zadovoljstvo Domagoj Maroević.

Nova riva istočno se nastavlja na nedavno uređenu obalu nautičkog turizma, a zapadno se proteže do Šetališta Jurja Plančića. Tijekom radova rekonstruiran je gat koji je izgrađen prije 60 godina, a zbog zuba vremena nužna je bila rekonstrukcija. Uređena je i riva za privez većih plovila, a ovaj prostor zauzima površinu od 100 četvornih metara što je dio obale uz Šetalište don Šime Ljubića.

Uz to, izgrađena je i Mala riva s pojasom žala za privez manjih brodica površine 166 četvornih metara u dužini od 60 metara. Građevinski projekt djelo je dipl. ing. Ivice Galassa, direktora splitske tvrtke “Obala”. Tako prema projektu sada mogu pristajati veći izletnički i ribarski brodovi, čime je riva dobila i funkcionalnu vrijednost, a projekt je posebno dobio na estetskom dojmu. Spoj kamena i drva s detaljima bogate starogradske povijesti zamisao je splitskog arhitekta Ede Šegvića, autora idejnog projekta. Tako je kraj starogradske rive upravo prema zamisli Ede Šegvića uljepšan s četiri posebna urbana elementa: kamenom fontanom, ružom vjetrova, štandarcem i obrisom leuta dužine sedam metara, kao spomenom na nekadašnje brodogradilište. Na štandarcu se sada nakon završetka radova vidi tekst i simboli koji su važni za povijest i sadašnjost Staroga Grada.

Na jednoj plohi stupa je otisak hrvatskoga grba − tri utisnuta kvadrata koji, složeni, čine simbol od 25 kvadrata, na drugoj je strani tekst STARI GRAD i godina realizacije MMXIII, na trećoj grb Staroga Grada, a na četvrtoj plohi je stih Petra Hektorovića iz “Ribanja i ribarskog prigovaranja”. Od prvoga dana gradilište nadgleda Zdravko Geder iz splitske tvrtke “Marconi inženjering”:
- Zadovoljni smo, ljudi su na terenu uložili maksimalan napor, radilo se cijeli dan unatoč velikoj vrućini. Ostalo je tek nekoliko detalja, a prema onome što čujemo, domaći i gosti su oduševljeni novom rivom - kaže Zdravko Geder.